Z INTERNETEM NA LUDOWO W GMINIE LUBOCHNIA

Taki oto tytuł nosi projekt autorstwa Wioletty Bołoz i Małgorzaty Tyce realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Dzięki udziałowi w konkursie programu Rzeczpospolita Internetowa, którego celem jest miedzy innymi aktywizacja i integracja społeczności wiejskiej,   udało się zdobyć fundusze na realizację ciekawych przedsięwzięć. Są one finansowane ze środków Fundacji Grupy TP oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Uroczysta gala wręczenia grantów stu laureatom konkursu z całego kraju odbyła się w Pałacu Ujazdowskim w Warszawie 27 września. Od października rozpoczęła się realizacja projektu, któremu przyznano dotację w wysokości 15 tysięcy złotych. Biblioteka w ramach pakietu startowego  otrzymała cyfrowy aparat fotograficzny, laptop oraz 5 zestawów używanych, sprawnych komputerów. Gminna Biblioteka Publiczna w Lubochni, którą kieruje pani Elżbieta Łojszczyk  poszerzyła dzięki temu jeszcze bardziej  i tak już szeroki  zakres swojego działania. Stała się prężnym  centrum aktywności lokalnej. W każdą sobotę w bibliotece gromadzą się dzieci. Na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Małgorzatę Tyce mają okazję poznać rodzime zwyczaje ludowe związane z porami roku, świętami kościelnymi, wykonują ludowe ozdoby, poznają twórczość poetów ludowych, przygotowują scenki obrzędowe. Pod kierunkiem pana Dariusza Czerwińskiego, który akompaniuje na akordeonie  dzieci uczą się śpiewać piosenki ludowe. Starają się też, w miarę swoich możliwości, spisywać teksty śpiewanych przez babcie i prababcie  piosenek i przyśpiewek.  Posłużą one jako materiał do publikacji „ Śpiewnika lubocheńskiego”. W realizacji tego przedsięwzięcia pomogą  uczestniczki kursu komputerowego, który prowadzi pani Elżbieta Skoneczna. Ze względu na późniejszy termin dostarczenia komputerów do biblioteki, dzięki uprzejmości pani dyrektor Haliny Lechowskiej, kurs odbywa się w jednej ze szkolnych pracowni informatycznych. Panie nabywają wiele potrzebnych we współczesnym świecie umiejętności. Uczą się między innymi korzystać z zasobów Internetu. Wyszukują wiadomości na temat dawnych zwyczajów, strojów ludowych itp. Informacje te wykorzystywane są na warsztatach regionalnych oraz na kursie kroju i szycia strojów ludowych oraz haftu regionalnego. W każdy poniedziałek w czytelni biblioteki spotykają się mieszkanki naszej gminy, które pragną, aby piękny strój ludowy, tak ważny element naszego folkloru, nie zaginął. Pod kierunkiem pani Marii Lubickiej uczą się haftować kroić i szyć. Nie jedna z pań ujawniła swój talent. Z tkaniny wełnianej wyprodukowanej w tradycyjny sposób przez firmę „Opocznianka”  uczestniczki kursu uszyją dla Zespołu Pieśni i Tańca „Lubochnianie” kilka strojów ludowych. W ramach projektu powstaje również strona internetowa biblioteki, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.

Autorkami projektu są- Wioletta Bołoz i Małgorzata Tyce

Cele projektu:
1) Budowanie więzi ze swoim regionem, poprzez poznanie i kultywowanie lokalnych tradycji i kultury ludowej, przy wykorzystaniu technik multimedialnych.
2) Aktywizacja kobiet zagrożonych wykluczeniem społecznym i umożliwienie im zdobycia nowych umiejętności.
3) Utworzenie ośrodka aktywności lokalnej na terenie gminy  w miejscowości Lubochnia Dworska, gdzie będzie realizowany kurs komputerowy, kurs kroju i szycia strojów ludowych oraz haftu regionalnego a także warsztaty regionalne.
W trakcie realizacji projektu w budynku  Gminnej Biblioteki Publicznej powstanie ośrodek aktywności lokalnej, gdzie odbywać się będą warsztaty i kursy:
-  kurs komputerowy dla nieaktywnych zawodowo kobiet,
- kurs kroju i szycia strojów ludowych oraz haftu regionalnego dla wszystkich zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności oraz chcących zachować nasz rodzimy folklor,
-  warsztaty regionalne dla dzieci i młodzieży.

Więcej…

Rzeczpospolita Internetowa jest to największy program pomocy edukacyjnej dla wsi, którego celem jest aktywizacja i integracja społeczności wiejskiej oraz rozwiązywanie problemów społecznych poprzez projekty wykorzystujące Internet. Program jest realizowany ze środków prywatnych poprzez Fundacje Grupy TP i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP.

Fundacja Grupy TP została powołana w grudniu 2005 r. przez Telekomunikację Polską oraz programy, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym oraz wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnej edukacji. Działania te, to przede wszystkim pomoc dzieciom i młodzieży (w tym osobom niepełnosprawnym) w obszarze ochrony zdrowia oraz nauczanie przy wykorzystaniu najnowszych technik komunikacji, ukierunkowanie na budowę społeczeństwa informacyjnego  w Polsce. Program Rzeczpospolita Internetowa to jeden z wielu programów FGTP, który został wypracowany wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

  POLUB NAS NA FACEBOOKU

LISTA ŻYCZEŃ

Okienko to jest dla Was!

Dzięki niemu możecie napisać do nas Wasze propozycje książek oraz wszytko to, co jest związane z naszą biblioteką !

trwa inicjalizacja, prosze czekac...GBP

Użytkowników : 5
Artykułów : 104
Zakładki : 56
Odsłon : 186538


prosze czekac... GBP
prosze czekac.. konkursy

© 2024 Gminna Biblioteka Publiczna w Lubochni