- 9 listopada 2013 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się Wielopokoleniowe Spotkanie,
- uroczystość podsumowująca projekt „Filmowe pogwarki”,w którym wzięła udział Gminna Biblioteka Publiczna w Lubochni.
- Goście dopisali, przybyło prawie 200 osób. Sala była przepełniona.
- Oficjalnego rozpoczęcia imprezy i przywitania gości dokonała Joanna Męcina- kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.
- Głos zabrał także Tadeusz Józwik- Wójt Gminy oraz prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Tomaszowa Mazowieckiego.
- Osobą prowadzącą i zapowiadającą występujących była Anna Gawlikowska.
- Jako pierwszy na scenie w roli głównej, wystąpił ZespółPieśni i Tańca „Mali Lubochnianie” w widowisku pod tytułem
- ”Zabawy Dziecięce na Świnto Matki Boski Jagodny”.
RELACJA FILMOWA zamieszczona na YouTube
- Następnie Marta Adamiec- bibliotekarz i koordynator projektu, opowiedziała zgromadzonym gościom kilka słów o projekcie „Filmowe pogwarki” i jego realizacji w bibliotece. Pani Małgorzata Tyce- opiekun zespołu „Mali Lubochnianie” wprowadziła zgromadzonych gości w świat tradycji wielkanocnej, chodzenia z kurkiem po dyngusie. Podsumowaniem projektu była projekcja filmu animowanego, dedykowanego wszystkim seniorom, strażnikom języka ojczystego i tradycji.
- ANIMACJA do obejrzenia na YouTube
- Wielkie brawa otrzymały dzieci z zespołu „Mali Lubochnianie”, biorące udział w projekcie. To dzięki ich ciężkiej pracy i wytrwałości powstała prezentowana animacja.
- Następnym punktem uroczystości, był quiz językowy, który prowadziła pani Małgorzata Tyce. W zabawie wzięły udział dzieci wraz ze swoimi dziadkami i babciami. Zadanie polegało na jak najszybszym dokończeniu znanych przysłów ludowych, odgadnięciu znaczenia dawnych wyrazów (takich jak: cierlica, pomiotło, dzierza), jak również wyrazów współczesnych, które okazały się nie lada wyzwaniem dla osób starszych:
- chat, laptop, antywirus.
- Następnie na scenie wystąpiła nasza lokalna poetka, pani Janina Schab, która specjalnie na tę uroczystość napisała wiersz pt. „Dzień Seniora w lubocheńskim GOK-u”.
- Okazję do zaprezentowania się miały również Panie Seniorki, działające w Powiatowym Stowarzyszeniu Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kole w Lubochni: Walentyna Jaźwinska, Genowefa Dzwonkowska, Władysława Kuta, Władysława Kaczorowska i Janina Rogala. Swymi śpiewami Panie rozbawiły zgromadzoną widownię. Cała sala wspólnie śpiewała refreny znanych piosenek biesiadnych. Zabawom nie było końca.
- Następna była Familiada, w której to dwie rodziny rywalizowały ze sobą. Konkurs prowadziła bibliotekarka z Filii- Anna Porczyk a zadawane przez nią pytania sprawdzały znajomość historii i tradycji lubocheńskiej.
- Ta forma zabawy bardzo spodobała się zgromadzonych gościom.
- Trzeci konkurs prowadziła Marta Kuźba- księgowa obu instytucji. Był to turniej pt. Jaka to melodia, zaczerpnięty z telewizyjnego show, którego zadaniem było sprawdzenie znajomości piosenek biesiadnych, takich jak:
- Głęboka studzienka, Kalina malina, Cicha woda, Czerwone jabłuszko.
- Po prawidłowym odgadnięciu piosenki następowało wspólne jej śpiewanie.
- Po rozstrzygnięciu konkursów i wręczeniu nagród zwycięzcom, na scenie wystąpiły panie z Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej działającej pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, pani Barbara Skawińska, prezentująca opowiadanie Anny Lechickiej pt. „Kobieta pryncypialna” a także pani Magdalena Sęk w opowiadaniu Sławomira Mrożka pt. „Przestroga”.
- Następnie na scenie pojawiła się pełna pasji seniorka, aktywnie działająca wśród słuchaczy Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pani Elżbieta Ołubek. Zrealizowała ona monodram Will’a Russela „Shirley-ka”.
- Na scenie wystąpił również pan Darek Czerwiński w piosence „Ech mała nie szalej” z repertuaru Maryli Rodowicz.
- Przejazdem zawitała na nasze spotkanie Kapela Podwórkowa Tolka Gałązki z Moszczenicy. Panowie z kapeli grali i śpiewali z prawdziwą pasją, zyskując tym samym wielką sympatię widowni, która oklaskami i prośbami o bis nie pozwoliła im zbyt szybko zejść ze sceny.
- Podczas lubocheńskiego święta języka ojczystego pracownicy biblioteki i ośrodka kultury wystrojeni w stroje ludowe częstowali chlebem ze smalcem, kiełbasą wiejską, kaszanką, pasztetową i bułczanką.
- Po zakończonej uroczystości, każdy mógł liczyć na ciepłą herbatę, bądź kawę i kawałek pysznego ciasta. Okazję do zaprezentowania swoich dzieł miały również mieszkanki gminy, które będąc na emeryturze, wolny czas poświęcają na rozwijanie swoich pasji. Pani Barbara Dróżdż, Maria Józwik, Teresa Błaszczyk, Janina Schab, seniorki z Brenicy, z dumą prezentowały własne wytwory:
- piękne obrazy, hafty, koronki, korale...
- Różnorodność przygotowanego programu artystycznego Wielopokoleniowego Spotkania zapewnił niezapomniane wrażenia, wprowadzając w wyśmienity nastrój wszystkich zgromadzonych gości. Sobotnia uroczystość oraz uczestniczący w niej mieszkańcy gminy obalili mit i jednocześnie potwierdzili myśl przewodnią
- „Bawmy się z humorem, wspólnie młody z seniorem”.
- Frekwencja na Wielopokoleniowym Spotkaniu pokazała, iż tego typu uroczystości są potrzebne, stwarzają możliwość do integracji lubocheńskiej społeczności.