alt

Podczas tegorocznych wakacji Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubochni zorganizowały zajęcia dla dzieci. W dniach od 22 lipca do 14 sierpnia, codziennie, w siedzibie GOK-u odbywały się zajęcia dla najmłodszych w ramach hasła „Wesołe wakacje”. W spotkaniach wzięły udział dwie grupy : dzieci i młodzież. Dla tych nieco starszych uczestników zajęcia odbywały się w budynku LKS-u i na stadionie sportowym w Lubochni.

GBP wraz z GOK-iem po raz kolejny zadbali o to, aby młodzi czytelnicy wykorzystali czas wakacji twórczo i ciekawie. Dzieci biorące udział w spotkaniach miały okazję uczestniczyć w zajęciach rozwijających ich wrażliwość, wyobraźnię i umiejętności interpersonalne.

Na początek panie prowadzące zajęcia wspólnie z dziećmi ustaliły zasady współpracy. Nieodłącznym elementem wakacji były zabawy integracyjne. Dzieci mogły się sprawdzić w zadaniach plastycznych (wykonywanie biżuterii z makaronu, aniołków z masy solnej, ), sprawnościowych ( gra w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę i „zbijaka”), czy kulinarnych (pieczenie babeczek z bitą śmietaną i owocami, gofrów, pizzy). Prawdziwą atrakcją dla uczestników zajęć był pokaz pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubochni jak niegdyś ubijano masło. Dzieciaki zajadały się chlebem ze świeżutkim, dopiero co ubitym masłem.

Dzięki zaproponowanemu  programowi zajęć, dzieci mogły wypełnić swój wolny czas twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą. Różnorodność rozrywek, takich jak: zabawy integracyjne, letnie kino, głośne czytanie wybranych baśni i bajek, zabawy muzyczno‐ruchowe, malowanie twarzy, składanki i wycinanki, zagadki, rebusy, krzyżówki, kolorowanki, te i inne jeszcze form pracy z dziećmi sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Młodsi uczestnicy zajęć  tworzyli z plasteliny bohaterów wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy, jak również powstały rysunki wykonane farbami plakatowymi, pt. „Najpiękniejszy dzień wakacji”.

Ponadto dzieci rozwijały swoje umiejętności czytelnicze – uważnego słuchania, czytania ze zrozumieniem i zdobywania informacji. Gromadziły także argumenty, będące odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego warto czytać?”. Najmłodsze dzieci miały też okazję obejrzeć ulubione bajki, starsi zaś filmy edukacyjne i przygodowe.

Ciekawą formą spotkań wakacyjnych w bibliotece był udział dzieci starszych w tworzeniu sesji zdjęciowej. Efekt tego dzieła dzieci i rodzice mogą obejrzeć na płytach rozdanych uczestnikom ostatniego dnia  zajęć z cyklu „Wesołe wakacje”. Dzięki temu każdy dzień został uwieczniony. Ponadto dla zainteresowanych zdjęcia można obejrzeć na facebooku biblioteki.
Na zakończenie wakacyjnych zajęć każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Najmłodsi uczestnicy zakończyli swą wakacyjną przygodę- malowaniem twarzy, przebieraniem się za ulubione postacie z bajek i dyskoteką. Starsi zaś pożegnali „Wesołe wakacje” grillem, pieczeniem kiełbasek i finałowym turniejem piłki nożnej.

O tym, że wakacje w bibliotece mogą być udane, świadczy wysoka frekwencja uczestników i ich aktywność.

Mimo, iż wakacje w lubocheńskiej bibliotece dobiegły końca, to cały czas można korzystać z internetu – gier i zabaw multimedialnych – codziennie w godzinach otwarcia bibliotek. Serdecznie zapraszamy. Gminny Ośrodek Kultury wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubochni dziękują wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach wakacyjnych.

alt